Czym charakteryzują się książeczki dla dzieci?

Książki dla dzieci są ważnym elementem kształtowania wrażliwości artystycznej i wychowania przez sztukę. W związku z tym muszą mieć wysokie walory pod względem literackim, jak też odnośnie do oprawy plastycznej. Literatura dla najmłodszych wpływa na rozwijanie nawyków czytelniczych w późniejszych okresach życia.

Znaczenie literatury dla wspierania rozwoju dziecka

Literatura dla dzieci dostarcza im wiedzy o otaczającej rzeczywistości oraz wprowadza w świat fantazji. Przygody realistycznych bohaterów nawiązują do wydarzeń z codziennego życia. Postacie fikcyjne kreują wydarzenia, które mogą zaistnieć w tylko baśniach. Ilustracje są dopełnieniem treści lub stanowią główny element historyjek obrazkowych. Książeczki dla dzieci, które kupisz w Bee mają wpływ na kształtowanie wielu funkcji rozwojowych:

– rozbudzają zainteresowania,

– rozwijają wyobraźnię,

– wpływają na rozwój mowy,

– inicjują myślenie abstrakcyjne,

– pomagają w nauce czytania,

– wspierają rozwój emocjonalny,

– inspirują do własnej twórczości literackiej.

Gdy dominuje obraz

Książeczki dla dzieci nieumiejących jeszcze czytać bazują na rozbudowanych ilustracjach, przy niewielkiej ilości tekstu. Taka formuła jest właściwa dla nauki rozpoznawania i nazywania przedmiotów niedostępnych dla maluchów w ich najbliższym otoczeniu. Barwne obrazki przyciągają uwagę dziecka i stymulują artykułowanie nowych słów. Szczególnym rodzajem są wydawnictwa, w których znajdują się ruchome elementy. To pobudza ciekawość poznawczą i aktywizuje do działania.

W książeczkach dla dzieci najmłodszych duże znaczenie mają cechy edycyjne. Karty wykonuje się z wytrzymałego kartonu, ale ich rogi są zaokrąglone dla zapewnienia bezpieczeństwa podczas oglądania. Liczy się także wyrazistość kształtów i żywość kolorów. Książeczki obrazkowe mogą służyć również do samodzielnego kolorowania.

W dobie kultury ikonograficznej dużą popularnością cieszą się komiksy. Interesująca fabuła zawiera się w obrazkach a teksty ograniczone są do minimum. Takie książeczki dostarczają dzieciom fascynujących przeżyć, a ich bohaterowie pozostają na długo w pamięci młodych czytelników.