Książeczki dla dzieci

Maluchy uwielbiają, gdy dorośli poświęcają im czas. Nie musi być to aktywność polegająca na zabawie. Równie dobrze sprawdza się czytanie. Pozwala odpocząć po szaleńczych gonitwach, kilkugodzinnym budowaniu z klocków oraz rozwija umysł. Jaką rolę w życiu pociech pełnią książeczki dla dzieci? Po jakie lektury warto sięgać? Omówmy pokrótce ten temat.

Książeczki dla dzieci a rozwój malucha

Czytanie książek jest czynnością niezwykle rozwijającą. Dobrze jest zacząć obcowanie z literaturą już od najmłodszych lat. Czytelnictwo ma same plusy:

– rozwija wyobraźnię

– zwiększa zasób słownictwa

– uspokaja

– trenuje koncentrację

– ćwiczy małą motorykę

– pełni funkcję terapeutyczną

– pozwala oswoić trudne emocje

Terapeutyczna funkcja książeczek dla dzieci

Zastanawiasz się, w jaki sposób książeczki dla dzieci oddziałują terapeutycznie na maluchy? To bardzo proste. Słuchając opowieści bądź czytając ją samodzielnie, dzieci wczuwają się w postać bohatera. Na jego skórze przerabiają różne problemy, często takie, jakie przytrafiają się pociechom w życiu codziennym. Rolą rodzica jest odpowiedni dobór książeczek dla dzieci, w taki sposób, żeby odpowiadały aktualnym potrzebom. Dzieci przeżywają z postaciami z książek trudne emocje i uczą się, jakie zachowania są akceptowane społecznie, a jakich należy się wystrzegać.

Po jakie książeczki dla dzieci warto sięgać?

Półki w księgarniach aż uginają się od ilości lektur. Rodzicom może być trudno dokonać wyboru. Przy zakupie trzeba się kierować głównie wiekiem i dojrzałością dziecka. Im mniejsza pociecha, tym mniejsza ilość tekstu powinna znaleźć się w lekturze. Warto by książki dla najmłodszych były wyposażone w elementy sensoryczne, np. kolce, otwierane okienka, elementy przesuwane. Sprawi to, że maluchy dłużej skupią się na książce. Pozycja dla nich powinna być wykonana z solidnego i trwałego materiały, gdyż z pewnością wyląduje w ich buzi. Wraz z wiekiem ilość treści należy zwiększać, by w wieku szkolnym niemal całkowicie tekst zastąpił ilustracje.